Co to jest Chromebook?

Co to jest Chromebook?

Chromebooki to rodzaj notebooków produkowanych na zlecenie firmy Google przez różnych producentów, m.in. Acera, Samsunga, HP, Lenovo, Della, Asusa etc., których głównymi cechami są niewielkie rozmiary, mała waga, niska cena oraz Chrome OS – system operacyjny od Google, który w rzeczywistości jest mocno rozbudowaną przeglądarką internetową Chrome. Chromebooki wyglądają tak (poniżej kilka przykładów):

Acer Chromebook 13 -CB5-311P - z dotykowym ekranem - fot. Acer
Acer Chromebook 13 -CB5-311P – z dotykowym ekranem – fot. Acer
HP Chromebook 14 z procesorem Tegra K1 - fot. HP
HP Chromebook 14 z procesorem Tegra K1 – fot. HP
Asus Chromebook C300 - fot. mat. prasowe Asus
Asus Chromebook C300 – fot. mat. prasowe Asus

Po co mi Chromebook?

To bardzo ważne pytanie. Otóż cała filozofia Chromebooków opiera się na założeniu, że do wykonywania większości prac, wcale nie potrzebujemy silnego komputera z niesamowitymi wodotryskami, napędzanego superszybkim procesorem i z ogromną pamięcią. Otóż wystarczy średnie wyposażenie (nie jest to regułą, czytaj niżej o Chromebooku Pixel), ale na tyle wydajne, aby w zupełności wystarczyło do komfortowej pracy. Dzięki temu Chromebooki mogą być takie tanie! Ich ceny w USA zaczynają się od 149 dol.

Nowy wygląd strony dedykowanej Chromebookom
Docsy skutecznie zastępują pakiet Office

Jeśli nie potrzebujemy supermocnego komputera, to znaczy, że nie potrzebujemy też wielu aplikacji, do których się przyzwyczailiśmy, a które instalujemy w swoich komputerach z Windowsem lub OS X. System Chrome OS jest tak napisany, że wszystkie potrzebne aplikacje dodamy jako rozszerzenia do przeglądarki Chrome, bez konieczności instalacji ich fizycznie w komputerze, chociaż w wielu przypadkach i taka opcja istnieje. Dzięki temu oszczędzamy miejsce, czas i pieniądze. Wiele świetnych aplikacji w sklepie Chrome Web Store jest darmowych, a płatne kosztuję niewiele.

Asus Chromebook C200 - system operacyjny Chrome OS - tak wygląda sklep z aplikacjami Chrome Web Store - MojChromebook.pl
Asus Chromebook C200 – system operacyjny Chrome OS – tak wygląda sklep z aplikacjami Chrome Web Store – MojChromebook.pl

Potrzebny Internet

Do pracy z Chromebookiem potrzebne jest połączenie z Internetem, ale w trybie offline też można działać, aktualnie powstaje bardzo dużo apek, które potrafią tak funkcjonować, jednak z pewnymi ograniczeniami. Skoro praca odbywa się przy użyciu aplikacji webowych, które uruchamia się poprzez rozszerzenia, to znaczy, że ich lwia część pracuje w sieci. Prawda jest jednak taka, że właściwie wszędzie mamy już dostęp do Internetu, więc nie powinno stanowić to wielkiej bariery, ale jeśli nie ma się stałego łącza, trzeba brać ją pod uwagę przy zakupie Chromebooka.

Asus Chromebook C200 - system operacyjny Chrome OS - Magisto, to jedna z aplikacji do prostej obróbki wideo - MojChromebook.pl
Asus Chromebook C200 – system operacyjny Chrome OS – Magisto, to jedna z aplikacji do prostej obróbki wideo – MojChromebook.pl

Chromebook to bramka

Obserwując, jak nowe technologie rozwijają się dzięki mobilnej rewolucji, szybko zrozumiemy ideę Chromebooków. Te komputery mają służyć za swego rodzaju bramki dostępowe do usług, które działają w sieci. Dziś niemal każdy potrzebuje komputera gł. do poczty e-mail, aktywności w portalach społecznościowych, czy do przeglądania samego Internetu: portali, blogów, YouTube etc. W odróżnieniu od tabletów, Chromebooki pozwalają lepiej i efektywniej tworzyć treści. Skoro niemal wszystko wykonujemy w sieci, to wracając do punktu opisanego nieco wyżej, po co nam regularny komputer stacjonarny lub duży notebook? Mały, lekki i poręczny Chromebook poradzi sobie z większością zadań.

Acer Chromebook 13 CB5-311 - dostęp do aplikacji w systemie Chrome OS - MojChromebook.pl
Acer Chromebook 13 CB5-311 – dostęp do aplikacji w systemie Chrome OS – MojChromebook.pl

Pixel

To Chromebook, który nie jest tani. Kosztuje w przeliczeniu na złotówki ok. 5 tys. zł. To ten wyjątek, o którym wspominałem kilka akapitów wyżej. Kierowany jest do wymagających użytkowników, bowiem jest on najmocniejszy sprzętowo z całej chromebookowej rodziny.

Google Chromebook Pixel 2 - fot. Google
Google Chromebook Pixel 2 (edycja z 2015 roku) – fot. Google

Wiele osób jednak przyzwyczajone do tradycyjnego myślenia o komputerze, nie jest gotowa płacić tyle za Pixela. I słusznie. Lepiej wypróbować możliwości tych urządzeń na tańszych odpowiednikach.